To, že dobré nápady nevznikají jen ve velkých firmách, dokazuje společnost CALISME, a. s., která je vítězem národního kola soutěže Quality Innovation Award v kategorii potenciální inovace.
Z rozhovoru s ředitelem společnosti Milanem Pospíchalem lze vyčíst, proč tato inovace vznikla a jaké hodnoty může uživatelům přinést.
Můžete nám představit historii společnosti CALISME a takovýchto jejích inovací?
Naše společnost dlouhodobě spolupracuje s podnikatelskými subjekty při realizaci dotačních a inovačních projektů. Jedním z našich partnerů je i společnost KOLIMAX, která je prakticky jediným českým výrobcem kuchyňského nádobí, kde výroba probíhá opravdu v Česku.
V rámci této spolupráce nás napadlo, že by mohla poklička kuchyňského nádobí disponovat elektrickým zařízením, které by umožňovalo monitorovat proces vaření a regulovat plotýnku, na které je varná nádoba s pokličkou umístěna.
To už samo o sobě bylo zřejmě hodně inovativní...
Vzhledem k tomu, že ani naše společnost, ani společnost KOLIMAX nedisponovaly pracovníky, kteří by měli s vývojem elektrických spotřebičů zkušenosti, podařilo se nám pro tento projekt získat spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, a výsledkem je dnes již funkční prototyp „chytré pokličky“.
Dalším projektem, který v současné době se společností KOLIMAX realizujeme, je vývoj oboustranné varné desky, která umožňuje rozdílný způsob úpravy potravin. Zatímco jedna strana varné desky disponuje klasickými plotnami pro vaření, po otočení varné desky o 180 stupňů se zpřístupní druhá plocha, která umožňuje grilování. Většina domácností totiž využívá v kuchyni mimo varné desky ještě další spotřebiče, jako jsou například gril nebo palačinkovač. Jedná se o samostatné spotřebiče, které musíte někde skladovat a při používání je musíte někam položit a zapojit. Tato skutečnost nás přivedla na myšlenku oboustranné varné desky, která šetří nejen místo v domácnosti, ale i váš čas.
Po těchto dvou projektech naše společnost CALISME následně přišla s koncepcí chytré kuchyňské digestoře, která je naším prvním samostatným projektem.
Jak jste na myšlenku využít kuchyňskou digestoř jako domácí multifunkční spotřebič přišli?
I když si to mnozí z nás ani neuvědomují, je kuchyňská digestoř v rámci domácnosti poměrně specifickým spotřebičem. Nachází se v kuchyni, tedy prakticky v nejvíce frekventovaném místě domácnosti. Každý člen domácnosti kuchyň určitě několikrát denně využije. Zároveň je kuchyň místem, kde hrozí asi nejvíce rizik v rámci domácnosti. Přímo pod digestoří probíhá tepelná příprava potravin na varné desce nebo sporáku, což jsou elektrické nebo plynové spotřebiče. Existuje zde tedy riziko požáru nebo úniku plynu. Nezanedbatelnou skutečností je i to, že digestoř je poměrně velké zařízení, do kterého je možné bez problému umístit další prvky.
Jakými potenciálními funkcemi může tedy digestoř disponovat?
Všechny v současnosti prodávané digestoře mají pouze dvě funkce – odsávání par a zápachu a osvětlení varné desky nebo sporáku. Jak už jsem říkal, existuje zde riziko požáru nebo úniku plynu. Proto naše řešení obsahuje senzory požáru a plynů. V případě detekce je digestoř schopna vás o této skutečnosti informovat prostřednictvím telefonního modulu a případně i vytočit tísňovou linku a zavolat pomoc. Prostřednictvím komunikace s dalšími chytrými zařízeními je schopna uzavřít přívod plynu nebo vypnout napájení varné desky.
Digestoř doplněná o UV lampu umožňuje sterilizaci varné desky nebo na ní umístěných nádob.
Prvotní funkcí digestoře je odsávání, a jedná se tedy o vzduchotechnické zařízení. Doplnění digestoře o ozonační jednotku umožňuje čistit kuchyň od bakterií a virů. Vonná náplň pak dokáže vzduch v kuchyni také osvěžit. Sterilizace samozřejmě musí probíhat bez přítomnosti osob, a tak je digestoř vybavena pohybovými senzory, které činnost zastaví, pokud přítomnost osob detekují. Provoz digestoře je avizován prostřednictvím projekce hlášení na strop kuchyně. Ve vrchní části digestoře je umístěn také elektrický lapač hmyzu, který se v kuchyni může vyskytnout. Digestoř vybavená termokamerou dokáže monitorovat teplotu v nádobách na varné desce a prostřednictvím komunikace s touto deskou umí teplotu i regulovat. Samozřejmostí je i integrace internetového rádia.
A protože má digestoř hlasový vstup a výstup, je její další potenciální funkcí přenášení významných informací, například od orgánů krizového řízení, a nebo možnost přivolání pomoci v případě náhlé zdravotní indispozice osoby, která se v kuchyni nachází.
Na jaké zákazníky takováto chytrá digestoř cílí?
Domníváme se, že zájem bude především od osob, které již nějaká chytrá zařízení využívají a které chtějí mít doma zároveň zdravé a zabezpečené prostředí. Bezpečnostní funkce jsou také ideální k zajištění starších a hendikepovaných osob. Proto při vývoji digestoře úzce spolupracujeme i s Organizací nevidomých.
Kdy můžeme očekávat, že bude takováto digestoř uvedena na trh?
V první polovině letošního roku bude k dispozici prototyp digestoře s funkcemi sterilizace vzduchu a varné desky. Účinnost digestoře následně prověří zkoušky a měření ze strany Zdravotního ústavu v Ostravě. V současné době oslovujeme potenciální partnery pro sériovou výrobu a prodej digestoře. Předpokladem prodeje je tedy příští rok.
Neobáváte se, že obdobnou digestoř neuvede na trh někdo dříve?
Před začátkem každého projektu důkladně prověřujeme, jestli někde na světě neexistuje ochrana obdobného řešení. Tak tomu bylo i před začátkem vývoje této digestoře. V současné době již máme chráněnou každou samostatnou funkci digestoře v České republice u Úřadu průmyslového vlastnictví a také na relevantních zahraničních trzích.
A na závěr ještě: proč jste se rozhodli přihlásit do soutěže Quality Innovation Award?
Domnívali jsme se, že vzhledem k jedinečnosti uvedených funkcí, kterými v současné době žádná digestoř na trhu nedisponuje, a potenciálu, který toto zařízení má, mohla by tato inovace v soutěži uspět. Zároveň jsme pochopitelně chtěli tuto inovaci zviditelnit i ve vztahu k potenciálním partnerům v oblasti výroby a prodeje.
Nezbývá než pogratulovat a popřát vám úspěch i v mezinárodní soutěži. A také pak při uvedení této novinky, která se jeví jistě pro mnohé z nás jako z oblasti sci-fi, na trh a k uživatelům.
CALISME a.s.
IČ: 28194691
DIČ: CZ28194691
Telefon: 608 77 06 05
E-mail: calisme@seznam.cz
Sídlo a kancelář Praha:
Přípotoční 1528/2
101 00 Praha 10 - Vršovice
Kancelář a IoT laboratoř Ždírec nad Doubravou:
Ve Vilkách 531
582 63 Ždírec nad Doubravou